מתווך אינו עורך דין ואינו מוסמך לכך.
פוסט זה אינו משמש תחליף בשום צורה ליעוץ בעניין חוזי, אלא משתף את השקפתו של מתווך העוסק בתחום.

למען הסר ספר, מומלץ מאד לשכור עורך דין מנוסה בעת הליך שכירת / השכרת משרדים. בחלק מהמקרים חוזה שכירות של משרד הוא פשוט כמו חוזה של דירה. אך ברוב המקרים, מדובר על חוזים מורכבים וארוכים המצריכים יעוץ מקצועי.

3 סוגיות עיקריות
הקדמה : שלב החוזה הוא השלב מובהק של משא ומתן וכך צריך להתייחס אליו.יש את הסיכומים הראשונים בע״פ מול בעל הנכס ( מחיר, תקופה, גרייס , תאריך כניסה ) ויש את הסיכומים בהמשך בשלב החוזה והתיקונים.(ערבויות, אופציות, שיפוץ, ביטוחים ועוד ).

תקופת החוזה/אופציה : חברות רבות חפצות בחוזה קצר ככל שניתן.בפן החוזה המשמעות של כך, היא שכל חידוש לשנה / שנתיים נוספות משמעותה עלייה בגובה דמי השכירות. לעיתים עדיף לעשות חוזה מעט ארוך יותר, ולשמור על האופציה להביא דייר חלופי ב ״נעליכם״ ולהימנע מעליית דמי השכירות בכל חידוש אופציה.בנוסף, ככל שתתחיבו לחוזה ארוך יותר, כך תצליחו לשפר תנאים מסחריים במו״מ.
ביטוח : חברות רבות דורשות מהשוכר לבטח את הנכס עד סכום מסויים.(בדכ גבוה מהצורך). חשוב לזכור שנושא זה פתוח למו״מ וכדאי לפנות לסוכן ביטוח שלכם ולשאול אותו מראש מה סכום הביטוח שהוא ממליץ ולהעביר זאת לבעל הנכס ולסכם לפי מחיר זה.(בעל הנכס מעוניין שיהיה ביטוח רחב ויקר ככל שניתן, אך לדייר אין צורך בביטוח כזה נרחב). ככל שסכום הביטוח גבוה יותר, כך גם תשלום החודשי שאתם צפויים לשלם.
ערבויות : נהוג בין 3-6 חודשי ערבות בנקאית. 6 חודשים-לחברות הגדולות. 3-4 חודשים – לחברות הקטנות / בינוניות המנהלות נדלן. ו-3 חודשים לבעלי הנכסים הפרטיים, אשר מחזיקים משרד אחד או שניים/שלושה בבעלותם. ישנו נסיון פעמים רבות לדרוש ערבות אישית. ערבות אישית נועדה לכיסוי התחייבויות החברה באופן אישי ע״י בעליה במידה ותיסגר.סוגיה זו לא תמיד עוברת במו״מ החוזי אך יש לה יכולת להשפיע על גובה הערבויות הבנקאיות. במידה ובעל החברה ששוכרת, לא מוכן לערוב בערבות אישית, ייתכן ובעל הנכס יבקש להגדיל את סכום הערבות הבנקאית למקרה והדייר לא יעמוד בתשלומי השכירות,ניהול, ארנונה וחשמל.

לסיכום : ישנם סוגיות רבות בחוזה שלא נוכל לגעת בהם כאן כי זה יהיה ארוך ומתיש.ישנם חוזים שמגיעים גם לכדי 100 עמודים בהשכרת משרד ( כן כן, 100 עמודים ! ).

מומלץ לקחת עורך דין שמבין ועם נסיון בתחום.
מתווך / יועץ נדל״ן בעל נסיון, עובד מול הרבה כאלה וכדאי להיעזר בהמלצתו בעניינים אלו .